معرفی برخی از شاگردان حضرت آیت الله میرزای نائینی

معرفی برخی از شاگردان حضرت آیت الله میرزای نائینی

مرکز حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله میرزای نائینی: تربیت یافتگان درس نائینی, با بهره هایی که از دانش وی گرفته بودند, به حوزه های علمیه, در جای جای سرزمین اسلامی, حیات تازه دمیدند و مراکز علوم اسلامی را, با درسهای محققانه و مجتهدپرور خویش غنا بخشیدند و حدود نیم قرن, مهار قافله دانش فقه و اصول را در دست گرفته از نسلی به نسل دیگر منتقل کردند.

بزرگانی که از محضر نائینی, بهره مند شده اند, عبارتند از:

۱- شیخ موسی خوانساری نجفی (م:۱۳۶۳هـ.ق.) از نخبگان و مقرر درس اصول و فقه نائینی که بخش فقه آن, تحت عنوان (منیة الطالب فی حاشیة المکاسب), برای استفاده محققان, در دو جلد, به چاپ رسیده است.

۲- شیخ محمد علی کاظمینی خراسانی (م: ۱۳۶۵هـ.ق.) از شاگردان محقق و بنام حوزه درس اصول نائینی و گردآورنده آن. وی, این تقریرها را در چهار جزء, تحت عنوان: (فوائد الاصول) در دسترس محققان دانش اصول, قرار داده است.

۳- محمد تقی آملی (م: ۱۳۹۱ هـ.ق.) از شاگردان بنام و با فضل نائینی و گردآورنده دوره دوم درس مکاسب اوست, با عنوان: (المکاسب والبیع) که چاپ و منتشر گردیده است. ونیز شرح بسیار سودمندی دارد بر کتاب عروة الوثقی, با عنوان: (مصباح الهدی) که در آن, دیدگاههای جدید و بسیار مفید, دیده می شود.

۴- سید ابوالقاسم خوئی (م:۱۴۱۳ هـ.ق.) از شاگردان پرآوازه حوزه درس نائینی, کسی که بیش ترین بهره های علمی خود را از محضر وی گرفته و تا واپسین لحظه های حیات پربار استاد, ملازم و همراهش بوده است.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز حفظ و نشر آثار آیت الله میرزای نائینی است .