مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور: آیت الله میرزای نائینی شخصیتی جامع و در اصول فقه، مبتکر و مکتب ساز بود

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور: آیت الله میرزای نائینی شخصیتی جامع و در اصول فقه، مبتکر و مکتب ساز بود

آیت الله علیرضا اعرافی رئیس حوزه‌های علمیه سراسر کشور در این نشست طی سخنانی اظهار کرد: آیت الله میرزای نائینی شخصیتی جامع و در اصول فقه، مبتکر و مکتب ساز بود.

به گزارش دبیرخانه کنگره بین‌المللی میرزای نایینی، آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه کشور در پیش نشست کنگره بین‌المللی میرزای نائینی اظهار کرد: حضرت آیت الله میرزا محمدحسین نائینی بر همه حوزه‌های علمیه و شیعیان حق معنوی و معرفتی دارد، وی بیان کرد: یکی از ویژگی‌های مهم آن عالم بزرگوار این است که از مهم‌ترین حوزه‌های عصر خود الهام گرفته است.

وی ادامه داد: اولین دریافت‌های این جوان پر استعداد در حوزه علمیه اصفهان شکل گرفت و پایه‌های فکر عقلی، کلامی و حکمی ایشان در کنار مباحث نقلی، فقه و اصول در اصفهان ریخته شده است.

اعرافی خاطرنشان کرد: دومین جایی که این چهره را در شعاع علم و دانش خود قرار داد حوزه بسیار غنی، جامع و برجسته سامرا، در محضر میرزا محمدتقی شیرازی بود.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور اضافه کرد: میرزای نائینی وقتی به نجف رفت، یک مشاور قوی برای آخوند خراسانی شد و همان روزها وقت شاگرد پروری، تولید فکر، اندیشه و نورافشانی ایشان بود.

وی ویژگی دوم مرحوم نائینی را جامعیت فکری در علوم پایه حوزه مطرح کرد و گفت: میرزای نائینی از لحاظ علمی یک جامعیت ویژه داشت و علی‌رغم اینکه به عنوان یک سرآمد و مبتکر در قلمرو اصول به شمار می‌آید از دامنه وسیع و عمده علوم اسلامی نیز برخوردار بود.

اعرافی تصریح کرد: جامعیت علم، عمل، اخلاق با عبادت و بندگی خدا، سومین ویژگی میرزای نائینی است؛ عوامل معنایی سیر و سلوک روحی و اخلاقی چنان در ایشان وجود داشت که هرکس با ایشان در تماس بوده تحت تاثیر قرار گرفته است.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز حفظ و نشر آثار آیت الله میرزای نائینی است .