دبیر علمی کنگره بین‌المللی میرزای نایینی: میرزای نایینی خورشید تابان شهرستان نایین است

دبیر علمی کنگره بین‌المللی میرزای نایینی: میرزای نایینی خورشید تابان شهرستان نایین است

به گزارش دبیرخانه کنگره بین‌المللی میرزای نایینی، آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست شامگاه سه‌شنبه _سی‌ویکم مردادماه_ در مراسم بزرگداشت آیت‌الله نائینی اظهار کرد: میرزای نائینی گوهری است که باید شناخته شود. برنامه ما این نیست که نشستی در قم، مشهد، نجف و حتی شهرستان نائین برگزار کنیم و تمام شود، نزدیک به ۴۰ اثر از میرزای نائینی با وسواس به واسطه همراهی خوب خانواده وی جمع‌آوری شده است و تلاش داریم این تألیفات و آثار ماندگار شود.

وی با بیان اینکه ظرفیت‌های شخصیت‌پروری در شهرستان نائین وجود دارد، افزود: حدود دو سال پیش در حوزه‌های علمیه قم به فکر افتادند که میرزا را با نگاه روز و جدید معرفی کنند و در این راستا افرادی از بزرگان حوزه وارد میدان شدند.

دبیر علمی کنگره بین‌المللی آیت‌الله میرزای نائینی (ره) ادامه داد: بیش از ۵۰ نفر از استادان بزرگ حوزه علمیه را دعوت کردیم و کمیته‌های متفاوتی همچون فقه و اصول، کلام و تحصیل، اخلاق، زندگینامه و فقه سیاسی با توجه به موضع‌گیری‌های میرزای نائینی تشکیل شد و کسانی که در این کمیته‌ها حضور دارند از شخصیت‌های بزرگ حوزه‌های علمیه هستند.

علیدوست با بیان اینکه تاکنون حدود ۲۰۰ مقاله به کنگره ارسال شده است، گفت: در این همایش بین‌المللی که ایران، عراق و لبنان حضور دارند، تلاش شده است میرزای نائینی همان‌گونه که هست، معرفی شود.

وی با بیان اینکه جریاناتی می‌خواهند میرزای نائینی را مصادره کنند، تاکید کرد: گاهی در کلام میرزای نائینی بعضی جریانات، اثرات ولایت فقیه را پاک و تحریف می‌کنند. شرط امانتداری آن است که اساتید حاضر، تألیفات میرزای نائینی را مطالعه کنند تا شخصیت میرزا همان‌گونه که هست تبیین شود.

دبیر علمی کنگره بین‌المللی آیت‌الله میرزای نائینی (ره) با بیان اینکه امثال میرزای نایینی متعلق به یک دوران نیستند، تاکید کرد: همانطور که خورشید بر تمام انسان‌ها و بر تمام هستی می تابد و انسان احساس تکرار از حضور خورشید در زندگی نمی‌کند، در سطح ضعیف‌تر از پیامبر اکرم (ص) و امیرالمؤمنین (ع) می‌توان الهام گرفت که میرزای نایینی نیز مشمول مرور زمان نمی‌شود و افکار ایشان قابل طرح و جدید است.

آیت الله علیدوست ادامه داد: هیچکس به اندازه میرزای نایینی و مدرسه میرزا در حوزه‌های علمیه و درس خارج مطرح نیست؛ از نظر تفکر سیاسی میرزای نایینی با تفکری مواجه است که میگویند قانون اساسی حرام است و ما قرآن داریم.

وی با بیان اینکه میرزای نایینی هیچ زمان کهنه نمی‌شود و تکرار نشدنی است، گفت: وقتی خورشیدی در شهرستان و منطقه ایطلوع می‌کند نشان از ظرفیت بالای شهرستان و منطقه است و این ظرفیت شخصیت پروری در نائین وجود دارد.

* ایمنا

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز حفظ و نشر آثار آیت الله میرزای نائینی است .