مسئولان کنگره بین‌المللی میرزای نائینی با مدیر حوزه علمیه خراسان دیدار کردند

مسئولان کنگره بین‌المللی میرزای نائینی با مدیر حوزه علمیه خراسان دیدار کردند

به گزارش دبیرخانه کنگره بین المللی میرزای نائینی، به نقل از خبرنگار حوزه علمیه خراسان، مسئولان برگزاری کنگره بین‌المللی مرحوم میرزای نائینی با آیت‌الله سیدمصباح عاملی، مدیر این حوزه، دیدار و گفت‌وگو کردند.
مدیر حوزه علمیه خراسان، در این دیدار گفت: بخش علمی و پژوهشی این کنگره ظرفیت خوبی دارد و کارهای ارزشمندی انجام داده که هنوز هم جای کار بیشتری دارد.
این عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با اشاره به حضور ۱۲۰ استاد برجسته این حوزه در هیئت‌های اندیشه‌ورز و قرارگاه‌های علمی‌آموزشی، گفت: از ظرفیت این اساتید و از ظرفیت بیش از ۵۰۰ پژوهشگر فعال در حوزه علمیه خراسان در این زمینه استفاده خواهد شد.
آیت‌الله عاملی در ادامه بر انجام کاری فاخر و باکیفیت تأکید کرد و گفت: کاری که انجام می‌شود باید مثل شخصیت خود مرحوم نائینی، منظومه‌ای جامع باشد و ابعاد مختلف شخصیت ایشان اعم از علمی، عرفانی، حِکَمی، سیاسی و… را شامل شود.
مدیر حوزه علمیه خراسان، چنین کارهای علمی را برای حوزه علمیه و جامعه اسلامی ضروری دانست و گفت: با توجه به اینکه به‌دنبال تحقق حاکمیت نظام اسلامی در جامعه هستیم، به چنین پشتوانه‌های علمی بزرگی نیاز داریم.
آیت‌الله عاملی تأکید کرد: اگر کاری قوی ارائه ندهیم ممکن است بازیچه دست روشن‌فکرنماها و کسانی شویم که به‌دنبال تضعیف پشتوانه‌های فکری ما هستند؛ بنابراین باید تصویری عالمانه و منطقی از شخصیت میرزای نائینی ارائه دهیم تا مشخص شود که بسیاری از مسائل درباره ایشان درست مطرح نشده است.
در ادامه این دیدار، آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست، دبیر علمی کنگره بین‌المللی مرحوم میرزای نائینی به اهداف برگزاری این همایش اشاره کرد و گفت: این کنگره برای ترویج شخصیتی صاحب فکر طراحی شده تا به جنبه‌هایی از شخصیت مرحوم میرزای نائینی پرداخته شود که مثل جنبه سیاسی ایشان کمتر دیده شده یا درست تبیین نشده است.
دبیر علمی این کنگره افزود: با توجه به فضایی که گاهی علیه دانش اصول فقه ایجاد می‌شود، با چنین کنگره‌هایی که به بزرگان این علم می‌پردازد می‌توان به تثبیت جایگاه این علم ارزشمند پرداخت.
وی تصریح کرد: تهیه موسوعه‌ای جامع درباره مرحوم میرزای نائینی نیز از دیگر اهداف برگزاری این کنگره است که امیدواریم با همکاری حوزه علمیه خراسان بتوانیم از همه ظرفیت‌های حوزوی استفاده کنیم.
همچنین حجت‌الاسلام و المسلمین احمد فرخ‌فال، دبیرکل این کنگره نیز در این دیدار گفت: با توجه به اینکه امسال، صدمین سالگرد تبعید یا مهاجرت محقق نائینی به ایران و قم است، طی مذاکراتی که با مرجعیت عالی نجف صورت گرفت، تصمیم به برگزاری کنگره‌ای بین‌المللی با همکاری حوزه‌های علمیه بزرگ جهان تشیع از جمله حوزه علمیه خراسان گرفته شد.
وی با اشاره به تشکیل شورای علمی و کارهایی که تاکنون صورت گرفته، گفت: این کنگره چهار کمیته دارد که شامل فقه و اصول، اندیشه‌های سیاسی، قرآن و حدیث و نیز سیره و زندگی‌نامه مرحوم نائینی می‌شود و فراخوان مقاله در این چهار زمینه داده شده که تاکنون ۲۰۰ مقاله به دبیرخانه رسیده است.
دبیرکل این کنگره با اشاره به انتخاب ۶۰ مقاله از مجموع مقالات، گفت: موسوعه مرحوم نائینی تاکنون به ۳۶ جلد رسیده و در حال تدوین است که با توجه به ادامه داشتن فراخوان مقاله تا بعد از برگزاری همایش، امیدواریم محورهای جدیدی نیز به آن چهار محور اضافه شود.


برچسب های مطلب:
آیت الله ابوالقاسم علیدوست , آیت الله نمازی , آیت‌الله محسن , آیت‌الله محسن اراکی , ابوالقاسم علیدوست , الحرام , القدرة , الکلمات الرئیسیّة: التزاحم , المقدّمة , الواجب , امضاء , انديشه سياسي نائيني , اندیشه سیاسی میرزای نائینی , باب تزاحم   اهم و مهم , تزاحم الواجب والمقدّمة المحرّمة وفقاً لمبانی المیرزا النائینی , جوادی‌آملی , حجت الاسلام والمسلمین حسینی فقیه , حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی , حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی , حکومت اصل احترام بر اصل برائت در شبهه موضوعی در عقود از دیدگاه میرزای نائینی (ره) , دبیرخانه کنگره بین المللی میرزای نائینی , رجب , رمضان , سیره عقلا , شارع , شبهه , شهر مقدس قم , عرف , علم اجمالی , عید , فطر , کنگره بین المللی میرزای نائینی , کنگره بین‌المللی میرزای نایینی , کنگره میرزای نائینی , کنگره میرزای نایینی , مبانی نائینی , محقق نایینی , مرجحات باب تزاحم , مرحوم نائینی , مسببات تولیدی از منظر میرزای نائینی (ره) , مشروطه , مکتب اصولی , مکتب نائینی , ممیزات نائینی , میرزا , میرزای نائینی , ناييني و بحث ولايت فقيه , نایین ,
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز حفظ و نشر آثار آیت الله میرزای نائینی است .